تبلیغات
سید هاشم رضوی (فاران) - ماهِ ماهِ رجب!
 
سید هاشم رضوی (فاران)
خدایا چنان کن سرانجام کار/ تو خشنود باشی و ما رستگار
درباره وبلاگ


الحمدلله رب العالمین، الصلوة و السلام علی رسول الله و علی اله ال الله لاسیما بقیة الله

مدیر وبلاگ : سید هاشم رضوی
نویسندگان
جمعه 20 فروردین 1395

ماهِ ماهِ رجب!

                                                بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین الصلوة والسلام علی رسول الله و علی آله آل الله لاسیما علی بقیة الله


درگذران زندگی، با فرهنگ غنی اسلامی، و خانواده های مذهبی، کسی نیست که با آمدن ماه رجب شوق توجه به خدا در او زنده نشود. نماز خوان های با حال و مسجدی های اهل جماعت، مواظبند که شب اول ماه رجب بعد از فریضه ی مغرب«دعای یا من ارجوه ...» یادشان نرود.

کسانی که روزه ی قرض دارند؛ مراقبندکه به بهانه ی ادای دین، روز ا ول و روزهای مهم این ماه خوب خدا را ازدست ندهند.

آنانی که قبل از محاسبه! خود به حساب خویش رسیده و پرونده ای سفید و شفاف دارند؛ به فکر انجام مستحبات می افتند که مبادا دعاها و اعمال ویژه ی شب و روز و فضیلت زمانی«رجب المرجب»فوت شود.

نه همه ولی خیلی ها مراقبندکه پنجشنبه ی اول ماه از راه برسد، شب جمعه ی اول ماه رجب، چتر سیاه ولی مقدسش را برهستی بیفکند و«لیله الرغائب»را درآغوش کشند؛ و عاشقانه بسرایند که الهی! میل و رغبت ما چیزی جز تو نیست که خود در به رویمان گشوده ای و ضیافتی خاص مهیا فرموده ای، مارا فراخوانده ای تا بیاییم و آماده شویم که ضیافت های برتر و شب و روزهایی نورانی تر در راه است.

اهل زیارت خود را به حریم نورانی آل الله می رسانند و در محضر رسول اعظم و اهل بیت طاهرینش(صلوات الله و سلامه علیه و علیهم) دل زنگارگرفته ی خود را صیقل می دهند. وجودشان را در صحنه ی تابش انوار ولایی بهترین بندگان خدا قرار می دهند تا عظمت و بزرگی حقیقی رجب، از خاستگاه امامت و ولایت جلوه ای در خور داشته باشد.  

دلدادگان کوی یار؛ سیراب از سرچشمه ی مهبط وحی و تشرف به محضر رسول گرامی و امامان مظلوم بقیع، با حضور در میقات اهالی مدینه، سرود عاشقانه ی«لبیک اللهم لبیک»را سرداده، خود را به طواف عشق برگرد خانه ی دوست می رسانند و به اتیان عمره ی رجبیه مفتخر می شوند.

از همه مهمتر با رویکرد عظمت آفرین این سال های اخیر، زن و مرد و پیر و جوان، به ویژه بادرخشش چهره های تابناک دختران و پسران قهرمان عرصه ی عبودیت، میدان اعتکاف شکل گرفته و درمبارزه با شیطان، جام پیروزی«ایام البیض»را تصاحب کرده و درزمان ارزشی«رجب معظم»و در مکان مهم«مسجد جامع»، از باده ی معنویت بندگی محبوب سرمست عشق وصال می شوند.

اما«رجب»چیست وچه معنایی دارد که خدا آن را بهانه قرار داده تا روی خوش خداوندگاری و جمال بی بدیل کبریائیش را به بندگان حق پرستش نشان دهد؟! به راستی این«زمان»چه حکمتی دارد که با«شعبان»گره می خورد و«رمضان»را در دسترس عابد خداجوی قرار می دهد؟

آری! رجب هفتمین ماه از ماه های قمری است که گفته اند«رجب»از ریشه «ر»«ج»«ب» به معنای بزرگ است. مردم شبه جزیره ی عربستان این ماه را گرامی داشته و در آن نمی جنگیدند. از این رو آن را«رجب»نامیده اند. این که گفته می شود«رجب المرجب» یعنی ماه بزرگی که بزرگ شمرده شده و باید در بزرگداشت آن مراقبت نمود. رجب یعنی عظیم و رجب المرجب یعنی رجب المعظم.

در فضیلت و اعمال ماه رجب سخن بسیار و منابع فراوانی در اختیار است. اما گاهی افرادی به علت مشاغل زیاد، درگیری های روزمره، نوع کار و اشتغالاتی که دارند و مشکلاتی از این دست، از پرداختن به اعمال و انجام نمازها و دعاهای ماه رجب محروم می شوند. باید هشیار بود که این فرصت ها یا تکرار نمی شود یا اگر امیدی به درک سال بعد باشد، قطعاً این عمر به باد رفته برنمی گردد. البته نباید مأیوس شد و خیال کرد که دیگر هیچ توفیقی برای بهره مندی از چنین فرصت های ممتازی وجود ندارد. آب دریا را اگر نتوان کشید/هم به قدر تشنگی باید چشید.

اول این که هنوز وقت باقی است و تا پایان این ضیافت و جمع آوری سفره ی ی پرناز و  نعمت خدایی، فرصت داریم. دوم این که راههای میانبری وجود دارد که مارا به سادگی از سرچشمه ی جوشان و فیض بی انتهای «رجبیون»بی بهره نمی گذارد. یکی از آنها عمل کردن به این فرمایش پیامبر نازنین اسلام ـ صلی الله علیه وآله و سلم ـ است که فرمودند:«رَجَبٌ شَهْرُ الِاسْتِغْفَارِ لِأُمَّتِی، اَکْثِرُوا فِیهِ مِنَ الِاسْتِغْفَارِ، فَإِنَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ ـ ماه رجب، ماه استغفار امت من است، در این ماه، بسیار استغفارکنید که خدا آمرزنده و مهربان است.»

با این توصیه، ما می توانیم در هر شرایطی لب به ذکر«استغفرالله ربی و اتوب الیه»بگشاییم ولی بدانیم که باید در جهت تحقق توبه و استغفار کامل نیز تلاش کنیم. استغفار کامل این است که به زبان ذکر«استغفرالله ...» بگوییم، درعمل دست  از گناه برداریم، گذشته را جبران کرده دل و اندیشه ی خود را از فکر گناه پاک کنیم.

یا همین دعای بعد از فریضه را قدری با توجه بخوانیم و بدانیم که حتما یک حسابی در کار بوده که امام صادق علیه السلام اینگونه خدا را می خوانده اند و راه را نیز برای ارتباط ما با خدا هموار فرموده ا ند. در تعقیبات نماز است که بعداز هر نماز واجب در ماه رجب، این دعارا بخوانید. بسیاری از ما دعا را حفظیم و خواندن آن را ترک نمی کنیم. اما آیا به معنای آن توجه کرده ایم که بعد از نماز از خدا چه می خواهیم. اینک قدری با دقت و تأمل بیشتر توجه بفرمایید:

یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرـ اى خدایی که براى دستیابی به هرخیرى فقط به تو امید دارم.

وَآمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ کُلِّ شَرٍّ ـ و او که در هرعمل شری که من مرتکب شوم، باز ازخشمش به خود او پناهنده

شده ایمنى می جویم.

یا مَنْ یُعْطِى الْکَثیرَ بِالْقَلیلِ ـ اى خدایی که در برابر کاری کوچک، پاداش های فراوانی عطا می فرمایی.

یا مَنْ یُعْطى مَنْ سَئَلَهُ ـ اى خدایی که به هرکس از تو درخواستی داشته باشد، عطا می کنی.

یامَنْ یُعْطى مَنْ لَمْ یَسْئَلْهُ ـ ای خدایی که به هر کس هم که از تو چیزی نخواهد،

وَمَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ ـ و حتی نسبت به تو معرفت و شناخت نداشته باشد،

تَحَنُّناً مِنْهُ وَرَحْمَةً ـ تو خود از روی دلسوزی و مهرورزى به او عطا می کنی.

اَعْطِنى بِمَسْئَلَتى اِیّاکَ جَمیعَ خَیْرِالدُّنْیا وَجَمیعَ خَیْرِالاْخِرَةِ ـ به خاطر درخواستى که از تو دارم، تمام خوبى های دنیا و همه ی خوبى های آخرت را به من عطا فرما.

وَاصْرِفْ عَنّى بِمَسْئَلَتى اِیّاکَ جَمیعَ شَرِّالدُّنْیا وَ شَرِّالاْخِرَةِ ـ و باز به خاطر همان درخواستی که از تو دارم، همه ی بدی های دنیا و بدی آخرت را از من دور گردان.

فَاِنَّهُ غَیْرُ مَنْقُوص مااَعْطَیْتَ ـ زیرا هر آنچه را که تو به من بدهی، چیزى از اصل آن کم نمی شود.

وَزِدْنى مِنْ فَضْلِکَ یاکَریمُ ـ الهی! از فضل و کرمت هر آنچه به من می دهی، باز بر آن نیز بیفزای، ای خدای کریم و بزرگوار!

راوى گفته است وقتی امام صادق ـ علیه السلام ـ این فراز دعا را تمام کردند، با دست چپ محاسن شریف خود را گرفتند و انگشت سبّابه ی دست راست خود را به حرکت در آورده و ادامه دادندکه:

یا ذَاالْجَلالِ وَالاْکْرامِ ـ اى خدای با عظمت و بزرگوار،

یا ذَاالنَّعْمآءِ وَالْجُودِ ـ اى صاحب نعمت و بخشندگی،

یا ذَاالْمَنِّ وَالطَّوْلِ ـ ای خدای صاحب بخشش و عطا،

حَرِّمْ شَیْبَتى عَلَى النّارِ ـ صورت مرا بر آتش دوزخ حرام کن.

ملاحظه می فرمایید که کلمه ها و عبارت های دعا کوتاه ولی بسیار پرمعناست. یک بار دیگر با دقت به کلمه هاو عبارات دعا توجه کنید و از میان هرکلمه یا عبارت پرسشی را مطرح کنید. مثلا از خودتان بپرسیدک

ـ امید به خدا برای هر خیر و بلکه برای تمام خیرات یعنی چه؟

ـ چگونه از خشم خدا به خود او پناه جسته امنیت می جوئیم؟

ـ اعطای کثیر خدا در مقابل کار اندک ما چگونه قابل مقایسه و تصور است؟

ـ خدا چرا و چگونه به کسی که چیزی نمی خواهد و حتی او را نمی شناسد؛ پاداش می دهد؟!

ـ چرا برای خیر دنیا و آخرت کلمه ی جمیع را آوردده ولی برای عبارت شرّ آخرت جمیع گفته نشده است؟!

ـ نعمت های خدا غیر منقوص است یعنی چه؟

و پرسش هایی از این دست که مارا به مفاهیم والای دعا می رساند. همین طور تأمل ومطالعه می کنیم و کم کم به شرح و تفسیر دعا دست پیدا می یابیم. در این صورت دعا که خوانده می شود، توجه ما به ذات اقدس اله بیشتر و دلمان روشن تر و امیدمان به رحمت بی انتهای او که مهربان ترین مهربانان است افزون می گردد.

یک دعای دیگری در مفاتیح الجنان، در قسمت دعاهای هرروز ماه رجب آمده که مثل همین دعای بالا کوتاه ولی بسیار پرمحتوا و قابل توجه است. این دعا که از امام صادق ـ علیه السلام ـ روایت شده ازاین قرار است:

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُكَ صَبْرَ الشَّاكِرِینَ لَكَ ـ خدایا! شكیبایى و صبر شاكران در گاهت را از تو مى‏خواهم.

وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْكَ  ـ و كردار کسانی را می خواهم که از تو به دلیل گناهشان می ترسند.

وَ یَقِینَ الْعَابِدِینَ لَكَ ـ و باور کسانی را می خواهم که فقط تو را می پرستند.

اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ ـ خدایا! تو بزرگ و بلند مرتبه ای.

وَ أَنَا عَبْدُكَ الْبَائِسُ الْفَقِیرُ ـ ولی من  بنده ی بینوا و تهیدست تو هستم.

أَنْتَ الْغَنِیُّ الْحَمِیدُ ـ تو بى‏نیاز و ستوده‏اى،

وَ أَنَا الْعَبْدُ الذَّلِیلُ ـ ولی من بنده ی خوار و ذلیل تو هستم.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ ـ خدایا! بر محمّد و خاندانش درود فرست.

وَ امْنُنْ بِغِنَاكَ عَلَى فَقْرِی ـ و باصفت بی نیازی ات در جبران فقرم برمن منت گذار.  

وَ بِحِلْمِكَ عَلَى جَهْلِی ـ و باصفت بردباری و حلمت در جبران نادانی و جهلم بر من منت گذار.  

وَ بِقُوَّتِكَ عَلَى ضَعْفِی ـ و با قدرت و توانائیت در جبران ناتوانی هایم برمن منت گذار.  

یَا قَوِیُّ یَا عَزِیزُ ـ ای خدای توانای نفوذ ناپذیر.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ ـ خدایا! بر محمّد و خاندانش، آن‏جانشیان پسندیده درود فرست.

وَ اكْفِنِی مَا أَهَمَّنِی مِنْ أَمْرِالدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ ـ و در تمام كارهاى مهم دنیا و آخرتم، تو خود مرا کفایت فرما.

یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ ـ اى مهربان‏ترین مهربانان.

من از خوانندگان محترم پوزش می طلبم ولی تقاضا می کنم در توجه به ترجمه ی عبارات دعاها، خیلی سرگرم ترجمه های کلمه به کلمه نشوید. معانی عمیق و خاستگاه معنوی نهفته در کلمات امامان معصوم، با یک لغت فارسی یا حتی با یک جمله ی زبان مادری ما منتقل نمی شود. بهتر آن است که قدری عربی بدانیم و معانی کلمات دعا را در خود آن کلمات که بیان معصومین ـ علیهم السلام ـ است جستجو کنیم.

بیایید تا روزها و شب های رجب سپری نشده، دعا کنیم و دیگران را از دعای خود بهرمند سازیم. باشد تا خدای مهربان، ما را از دعای مستجاب بندگانش؛ به ویژه از دعای برترین بنده اش؛ امام معصوم حاضر، حضرت حجت ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ بی بهره نگذارد. ان شاء الله.نوع مطلب : نماز،دعا و احکام عمومی، 
برچسب ها : ماه رجب، فضیلت ماه رجب،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
شنبه 11 شهریور 1396 08:30 ب.ظ
you're actually a excellent webmaster. The site loading pace is incredible.
It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece.
you have performed a wonderful activity in this subject!
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:50 ب.ظ
I am really impressed together with your writing skills and also with
the layout in your blog. Is that this a paid subject matter or
did you modify it yourself? Either way keep up the nice high quality writing, it's uncommon to look a nice weblog like this one nowadays..
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:12 ب.ظ
Howdy are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your
own blog? Any help would be greatly appreciated!
دوشنبه 9 مرداد 1396 12:48 ب.ظ
Nice post. I learn something new and challenging on websites
I stumbleupon every day. It's always interesting to read through articles from other writers
and use a little something from their sites.
یکشنبه 8 مرداد 1396 09:57 ب.ظ
Just desire to say your article is as amazing.
The clearness in your post is simply great and i
can assume you are an expert on this subject.
Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
Thanks a million and please carry on the enjoyable
work.
جمعه 6 مرداد 1396 10:17 ب.ظ
Thanks for one's marvelous posting! I really enjoyed reading it,
you happen to be a great author. I will always bookmark your blog and will eventually come
back sometime soon. I want to encourage you to ultimately continue
your great job, have a nice morning!
جمعه 6 مرداد 1396 07:57 ق.ظ
Hello! I've been reading your weblog for a long time now and finally got the bravery to go
ahead and give you a shout out from Porter
Tx! Just wanted to say keep up the excellent job!
شنبه 31 تیر 1396 02:04 ب.ظ
I always used to read paragraph in news papers but now as I am a user of net therefore from
now I am using net for articles or reviews, thanks to web.
دوشنبه 12 تیر 1396 10:04 ق.ظ
Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.

Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thank you
پنجشنبه 9 اردیبهشت 1395 12:56 ق.ظ
سلام مدتیست بین من وخدا فاصله افتاده با خواندن مطالب شما تلنگری بهم خورد اما بازم نا امیدم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
script>document.getElementById('mihan_page_advert').style.display='none';