تبلیغات
سید هاشم رضوی (فاران) - مراحل سفر حج تمتع
 
سید هاشم رضوی (فاران)
خدایا چنان کن سرانجام کار/ تو خشنود باشی و ما رستگار
درباره وبلاگ


الحمدلله رب العالمین، الصلوة و السلام علی رسول الله و علی اله ال الله لاسیما بقیة الله

مدیر وبلاگ : سید هاشم رضوی
نویسندگان
سه شنبه 26 شهریور 1392

به نام خدا

مراحل سفر حج تمتع (مدینه قبل)


         قابل توجه کاروانیان19331

یادآوری 1: این مقاله بعداز ماه مبارک رمضان تقدیم شده است اما به دلیل اهمیت، با تغییر تاریخ انتشار، به روز شد تا توجه بیشتر خوانندگان مزید امتنان گردد. نکات جدید و قابل تأمل در قالب یادآوری ها بیان گردیده است. 

       باسلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادت شما در ماهی که با احیای شب قدرش میهمانی میهمانان الهی رقم خورده است، امید وارم به زودی سبز دل انگیز قبة الخضرا روشنی بخش چشمان منتظرتان گردد و لباس سفید جان افزای احرام، حضور مقدستان در جمع ضیوف الرحمن را تحقق بخشد.

       شروع سفر شما از مشهد مقدس است و پروازتان که آغاز شود، بعد از حدود 4ساعت در فرودگاه مدینه به زمین خواهید نشست. از فرودگاه مدینه، پس از تشریفات گذرنامه، گمرک و سوار شدن به اتوبوس هایی که از قبل آماده می شود، یک ساعت طول می کشد تا در لابی هتل کلید اتاقتان را دریافت کنید و در محل اسکانتان مستقر شوید.

       مدت اقامت شما در مدینه، مانند سایر کاروان ها 6 شب خواهد بود. معمولاً روز هفتم مدینه را ترک می کنید و پس از مراسم احرام در مسجد شجره، شبانه راهی مکه ی مکرمه خواهید شد.

                                          

یادآوری 2: پرواز کاروان در روز سه شنبه دوم مهرماه 1392 تعداد178نفر زائر و عوامل کاروان را به مدینه ی منوره منتقل خواهد کرد. ملاحظه می فرمایید که دو نفر از آمار کاروان کم شده وآن به دلیل انصراف ناشی از بروز یک اتفاق تأثیر گذار بوده است.         

درحال حاضر هتل های مدینه برای استفاده ی دوگروه مدینه قبل و دوگروه مدینه بعد اجاره می شود. از اولین روز  شروع پروازهای مدینه قبل، روز به روز کاروان ها به مدینه ی منوره وارد شده و در هتل های منطقه ی مرکزی، برابر با گروه قیمتی و هزینه ی پرداختی خود اسکان می یابند. بعد از شش شب و هفت روز هر کاروان طبق یک برنامه ی ثابت و منظم، مدینه ی منوره را به مقصد مکه ی معظمه ترک می نماید. چند ساعت بعد کاروان دوم به مدینه وارد شده و در همین هتل مستقر می شود. مدت اقامت این دسته از کاروان ها نیز شش شب و هفت روز است. پس از این مدت کاروان ها طبق برنامه ی ورودی و گذران مدت مذکور به مکه ی مکرمه اعزام می شوند. به این ترتیب در مدت حدود دو هفته از ظرفیت هتل های اجاره شده برای 50درصد کاروان های حجاج ایرانی استفاده می شود.

یادآوری 3: هتل کاروان در مدینه ی منوره، هتل هارمونی و از بهترین هتل هایی است که مورد استفاده ی زائران ایرانی در حج و عمره می باشد. باتوجه به ساعت پرواز، ناهار روز سه شنبه را در هواپیما میل خواهید فرمود و تقریباً عصر همان روز به هتل وارد خواهیدشد. 

یادآوری 4: ان شاءالله روز دوم یا روز سوم اقامت در مدینه ی طیبه، با اتوبوس به زیارت دوره خواهیم رفت و از منطقه ی احد، مساجد معروف به سبعه، و مسجد قبا دیدن خواهیم کرد و با تاریخ و جخرافیای این اماکن بیشتر آشنا می شویم.

        از روز چهارم تا چهاردهم ذی الحجه هتل های مدینه خالی از سکنه است. بعد از مناسک حج، کاروان های مدینه بعد، از روز پانزدهم ذی الحجه به مدینه وارد شده و در هتل هایی که برای ایرانیان اجاره شده است اسکان می یابند. در این مرحله نیز در هر هتل دو کاروان مستقر شده و هر یک شش شب و هفت روز میهمان سرزمین وحی خواهند بود.

       با این توضیح؛ اجاره ی هتل در مدینه، با پرداخت هزینه ای ثابت، مورد استفاده ی چهار گروه قرار گرفته و این مبلغ بر عدد چهار تقسیم می شود. از این رو در جمع مبلغ هزینه ی سفر،  بابت هتل مدینه، مبلغ به نصف کاهش می یابد. 

       البته تعداد هتل های موجود و قابل استفاده برای اسکان زائران، آن قدر نیست که بشود مدت سفر را بیش از این تعیین کرد. از سوی دیگر وزارت حج عربستان سعودی برای اسکان زائران ضوابط و مقرراتی دارد که از برنامه ریزی آن ها برای اسکان تمام حجاج کشورهای اسلامی ناشی می شود. این ضوابط چنین است که علاوه بر تأمین امنیت، بهداشت و رفاه زائران، برای هر زائر در مدینه و مکه متراژ معینی را اعلام کرده که مالکان هتل ها و بعثه های حج کشورهای اسلامی موظف به رعایت آن می باشند.                   

         به هر حال حجاج ایرانی از حدود 38روز مدت سفر حج تمتع، یک هفته را در مدینه و بقیه را درمکه به سر خواهند برد. روز اول اقامت در مکه، تمام افراد کاروان به جز ذوی الاعذار، اعمال عمره ی تمتع را انجام می دهند. ذوی الاعذار یعنی صاحبان عذر، افراد مسن و ناتوان، کسانی که نیاز به کمک ویژه دارند، کسانی که با ویلچر طواف و سعی خواهند کرد یا زنانی که ممکن است بنا به ضرورت اعمالشان را در روزهای بعد انجام دهند، در شب اول با کمک سایر اعضای کاروان که صبح روز اول از احرام خارج شده اند، به انجام اعمال مبادرت می ورزند.

یادآوری5: روز دوشنبه هشتم مهرماه به سمت مکه ی مکرمه حرکت خواهید کرد و اولین روز اقامتتان در مکه، چهارشنبه و روز انجام اعمال عمره ی تمتع خواهدبود. این اعمال حداکثر تا قبل ظهر به پایان خواهدرسید.       

در اینجا توجه به دونکته بسیار مهم است. اول این که ذوی الاعذار نگران انجام اعمالشان نباشند. زیرا مدیر، معاون و دو نفرکارمند کاروان با حضور و نظارت روحانی و معین کاروان، به اضافه ی زائران توانمند و داوطلب، برای انجام اعمال تک تک این افراد مساعدت و همراهی خواهند کرد. شرط این همکاری و موفقیت در انجام اعمال این است که به تشخیص مدیر و روحانی کاروان احترام گذاشته تبعیت کنند. هر زائر محترمی که به عنوان ذوی الاعذار شناخته شود، باید از برنامه ی کاروان پیروی کند و در برابر نظر مدیر و روحانی کاروان، سرسختی نشان ندهد. حتی اگر فردی مسن و ناتوان از همراهی فرزند و یا بستگان توانمندش برخوردار است، به دلیل این که آنان خود مُحرم و مسئول انجام اعمال واجبشان می باشند، نباید تمرّد کرده، نظمی را که به نفع خودشان خواهد بود، به بی نظمی و ایجاد مشکل در کاروان تبدیل کنند.

        دوم این که زائران عزیزی که از نعمت سلامت، توانایی و دانش لازم برخوردارند، هم چنین با انجام اعمال و محیط مسجدالحرام آشنایی دارند، بدانند که حج امسال با توجه به محدودیت های ناشی از ساخت و سازها در حرم و اطراف آن، بسیار مشکل تر است. این مشکلات هرچند برای سالمندان و ذوی الاعذار دوچندان است، اما با یاری و کمک این دسته از داوطلبان، برطرف می شود. شرط توفیق در این راستا آگاهی از برنامه های کاروان و همکاری در چهارچوب مصوبات است. در کاروان حج، تک روی، خود رأیی و بی توجهی به کار گروهی و انضباط اجتماعی، جایی نداشته و نه تنها کمکی نمی کند که روند اجرایی و اعمال زائران را با مشکل جدی تری مواجه خواهد کرد. 

       به هرحال در روز و شب اول اقامت در مکه ی معظمه، همه ی زائران کاروان، اعمال عمره ی تمتع را انجام خواهند داد. روحانی معان و روحانی معین دو نفر عالم باسواد و مجرب، مسئولیت کنترل اعمال زائران را برعهده دارند و به طور حضوری با تک تک زائران مصاحبه و گفتگو می کنند. آنان تا از صحت اعمال و رضایت کامل زائران مطمئن نشوند، آرام نخواهند گرفت.

       پس از انجام اعمال عمره ی تمتع، تمام زائران تا روز هشتم ذی الحجه در مکه می مانند. در این مدت زائران کاروان های مدینه بعد هم به مکه وارد شده و آنان نیز پس از انجام بخش اول (اعمال عمره ی تمتع)، برای درک زمان مرحله ی دوم اعمال سیزده گانه ی حج، به کسب معنویت و انجام زیارت در مکه، شب ها و روزهای به یاد ماندنی عمرشان را سپری می کنند.

                                             

       روز هشتم ذی الحجه مرحله دوم حج تمتع شروع می شود. این مرحله شامل، احرام در مکه، عزیمت به عرفات برای وقوف واجب زوال تا غروب روز نهم، وقوف در مشعر یا مزدلفه و سایر اعمال حج تمتع است.

       معمول کار کاروان های حج تمتع این است که برای روزهای مکه، بعد از عمره ی تمتع تا احرام حج تمتع، برنامه ریزی های فرهنگی و زیارتی دارند. به زائران عزیز توصیه می شود به طور مرتب از برنامه های کاروان آگاه شوند و در استفاده از ساعت ها و لحظات حضور در مکه ی مکرمه، هرچه دقیق تر عمل کنند تا بهره مندی آنان از حضور در سرزمین وحی و فضای دلنشین کوی یار مطلوب تر گردد.

                                  (19331سید هاشم رضوی مشهد

 

 

 نوع مطلب : حج تمتع1392کاروان19331، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:51 ق.ظ
What's up, every time i used to check web site posts here early in the break of day, since i love
to find out more and more.
جمعه 6 مرداد 1396 02:54 ب.ظ
Spot on with this write-up, I truly feel this web site needs a great deal more attention. I'll
probably be back again to read more, thanks for
the advice!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
script>document.getElementById('mihan_page_advert').style.display='none';