تبلیغات
سید هاشم رضوی (فاران) - تعاون و همکاری با شرکت تعاونی (1)
 
سید هاشم رضوی (فاران)
خدایا چنان کن سرانجام کار/ تو خشنود باشی و ما رستگار
درباره وبلاگ


الحمدلله رب العالمین، الصلوة و السلام علی رسول الله و علی اله ال الله لاسیما بقیة الله

مدیر وبلاگ : سید هاشم رضوی
نویسندگان

باسمه تعالی

تعاونوا علی البر والتقوی


مقدمه:

       تأسیس شرکت تعاونی همیاران زیارت توس (53011) و اطلاع رسانی در مورد پذیره نویسی، تعیین و تمدید مهلت تقاضای عضویت، برخی پرسش های پراکنده در خصوص هیأت مؤسس، هیأت مدیره، مدیر عامل، سهام شرکت، مجمع عمومی و انتخاب بازرس و مدیران، اهداف و حوزه ی فعالیت، موازی بودن با شرکت مرکزی دفاتر خدمات زیارتی، نقش مدیریت حج و زیارت استان و ... باعث شد مطالبی را جمع آوری کنم که به نظر می رسد می تواند به بخشی از پرسش ها پاسخ دهد. به علاوه این کار خود مبین عقیده و نظر نویسنده نسبت به موضوع است که نتوانسته بی تفاوت باشد و به عنوان عضو این شرکت تازه تأسیس، اهمیت آن را یادآوری  بلکه دیگران را به عضویت ترغیب کرده است.


       هریک از دست اندرکاران حوزه ی زیارت ـ که به لطف خدا صاحبان اندیشه و دانش، افراد کاردان و کارشناس و از همه مهم تر دلسوزان این عرصه کم نیستند ـ می توانند و بلکه باید با رویکرد قانونمداری و خرد جمعی، با بهره مندی از منبع بزرگ نیروی انسانی کارگزاران، میدان خدمت رسانی به زائران را توسعه داده و از مشارکت در امور مهم این گونه تلاش ها مضایقه نکنند.

حضور فعال چهره های مختلف با بینش، دانش و تجارب ارزنده، هم مسئولیت این افراد تلقی شده و هم در ساماندهی و هدایت حرکت هایی از این دست تأثیر به سزا دارد. این نکته نیز قابل ذکر است که امکان دارد نظرات و نگاه تیزبین برخی از همین چهره ها، با تمام یا بخشی از اهداف، انگیزه ها، برنامه ها و یا حتی با بعضی از اشخاص مخالف یا اصلاح گرانه باشد، بنا براین باز هم باید بر حضور صاحبان اندیشه و چهره های گوناگون تأکید شود، چرا که با هم اندیشی و در تضارب افکار و نظرات است که بهترین راه برای پیمودن، تبیین و تعیین می گردد. هر چند که خواندن، شنیدن و بررسی منصفانه ی نظرات مخالف، هنری است که همه از آن به یک اندازه بهره نبرده ا ند ولی این نا همسانی مانع هم اندیشی، نظر خواهی و مشارکت عمومی نبوده و راه اظهار نظر و بیان دیدگاه ها را بر کسی نمی بندد.    


 شرکت تعاونی  در حوزه ی حج و زیارت

زندگی فردی و اجتماعی بشر نشان داده است که نیازهای اولیه چیزی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت. خوراک، پوشاک، مسکن و در مراحل بعد نیازهایی مانند تشکیل خانواده، داشتن فرزند و حتی برخورداری از هنر و داشتن محصولات هنری بخش مهم وجود انسان است. به طور کلی انسان از دو بخش تن و روان تشکیل شده است. برآورده شدن نیازهای مادی و نیازهای معنوی هر دو موجب زنده ماندن جسم و روح آدمی به شمار می روند.

زندگی مادی بدون توجه به معنویات انسان را در حد حیوان تنزل می دهد بلکه از آن نیز پست تر می شود. رویکرد معنوی بدون توجه به نیازهای مادی، اولا ممکن نیست و به فرض محال اگر محقق شود، انسان را از انسانیتش دور می کند. انسان کامل و سالم کسی است که از همه ی نعمت های مادی خدادادی از راه حلال بهره ببرد ولی این بهره برداری را وسیله ای برای قرب به خدا تلقی کند. دنیا هدف نیست، وسیله ای است که انسان زاهد را از راه درست به خدا می رساند. بنابراین هر گاه سخن از مادیات و برطرف شدن نیازهای مادی انسان به میان بیاید، نباید از ابزاری بودن این حوزه غافل شویم.

از سوی دیگر دین به عنوان خواسته ی روحی و فطری بشر، بخش پر اهمیت نیاز های معنوی او را تأمین می کند. خدا جویی، خدا پرستی و دینداری وجه تمایز انسان و حیوان است. در این میان دین کامل و برترین ادیان آسمانی، اسلام ناب محمدی(ص)، تمام شئون زندگی مادی، معنوی، فردی و اجتماعی بشر را مورد توجه قرار داده و برای همه ی مراحل زندگی، حتی قبل از تولد و بعد از مرگ، برنامه ریزی نموده و دستورالعمل و حکم صادر کرده  است.

زیارت به معنی عرضه ی ایمان فرد به ساحت شاخصی کامل که بتواند حد و اندازه ی خود را بسنجد و در ادامه ی زندگی به رفع نواقص و کسب مراحل بالاتر اقدام نماید، از جمله برنامه های معنوی اسلام است. حج، فریضه ای یک بار در عمر و عمره و زیارت پیامبر و اهل بیت طاهرینش به عنوان مستحب موهبتی الهی است که سعادت انسان مؤمن را در دنیا و آخرت تضمین می کند.

سازمان حج و زیارت بر اساس قانون موظف است بر سفرهای زیارتی خارج از کشور نظارت و اشراف داشته باشد تا این مهم در راستای شریعت و به نفع فرد و جامعه ی اسلامی اجرایی شود. با توجه به نوع سفر های زیارتی و شرایط قانونی کشور و نیز مقررات کشور میزبان، هریک از سفرهای زیارتی به شکل مشخصی اداره می شود. حج با مدیریت مستقیم سازمان حج و زیارت، عمره به وسیله ی شرکت های خاص ایرانی و سعودی، عتبات عالیات متناسب با قراردادهای فیما بین و در تمام این امور با استفاده از کارگزاران زیارتی، کار خدمت رسانی به زائران به خوبی انجام می شود.

تشکیل و تثبیت شرکت هایی مانند عمره ی سعادت، شمسا، تعاونی ها و سامانه ی کارگزاران زیارتی همه و همه بر اساس قانون برای دستیابی به اهداف مقدس حوزه ی زیارت است. آن چه نباید فراموش و کمرنگ شود این است که در هر حرکت و تلاشی اصل اساسی، مفهوم زیارت و نیاز معنوی فرد و جامعه ی اسلامی است. باید متوجه باشیم که این حوزه، میدان فعالیت اقتصادی و سود آوری و انتفاع نیست. رویکرد برنامه های رفاهی همان وسیله و هدف ابزاری است که ما را برای رسیدن به حقیقت بندگی یاری می کند.

مؤسسین شرکت تعاونی نباید از این مهم غافل شوند. حوزه ی زیارت، حوزه ی اقتصاد و کسب در آمد نیست. اگر سلامت زائر توسط هلال احمر مدیریت می شود، اگر ترابری امن و راحت مهیا می شود، اگر برنامه ی غذایی و تأمین خوراک زائر در طول سفر تدارک می شود، اگر خدمات هتلی برای زائر مهیا می شود، اگر لباس و ساک و پتو و حتی مکالمه ی تلفنی زائر و تهیه ی سوغات سفر برای او در برنامه ها دیده می شود، اگر مدیر راهنما، عوامل خدماتی و روحانی کاروان را به سفر اعزام می کنند، همه و همه برای این است که زائر سالم، با نشاط و برخوردار از آرامش روحی و روانی به عبادت بپردازد، زیارت کند و خدا را آن چنان که شایسته است بندگی کند. پس اصل زیارت و معنویت را در رأس همه ی اهداف قرار داده و هر کاری که با رعایت حق و عدل و انصاف، این معنا را محقق می سازد، ابزار کار تلقی شده و آن نیز باید مقرون به مصلحت باشد.

  شرکت تعاونی بر اساس مصوبات قانونی اصولاً روح اقتصادی و رفع نیاز مادی دارد. اما این نیز می تواند ابزار خوبی برای تأمین نیازهای مادی باشد تا دستیابی به هدف معنوی را آسان کند. مهم روح و روحیه ی مؤسسین، مدیران و اعضای شرکت تعاونی است که باید با این هدف مقدس همراه و همگام شوند. البته حفظ این اصل مهم در طول فعالیت شرکت با تغییرات اجتناب نا پذیر، حائز اهمیت و مسئولیت سنگینی است که باید در اساسنامه و مصوبات مجامع دیده شود.  


شرکت تعاونی در نظام اقتصادی

شرکت تعاونی مشارکتی است که تعدادی از افراد هم‌صنف یا دارای اهداف اقتصادی مشابه، برای دستیابی به منافع مشترک و با کمک هم نسبت به تشکیل یک شرکت تعاونی اقدام می نمایند. در شرکت های تعاونی، همه با هم برابر و همکار یک دیگرند و از نظر نژاد، زبان، رنگ پوست، ملیت، شغل و ... هیچ یک از اعضا بر دیگری برتری ندارد. در دانشگاه های کشور، رشته ی تعاون و رفاه فعال است و از طریق آزمون سراسری دانشجو می پذیرد.

اعضای یک شرکت تعاونی، سرمایه ی معینی را درمیان می‌گذارند و دسته ‌جمعی نیاز خود را برطرف و مشکل اعضا را حل می کنند. در واقع اعضای شرکت تعاونی در کنار یک دیگر، جمعیت کوچکی را پدید می‌آورند که به عنوان مثال در تهیه ی کالاهای مورد نیاز اعضا، یا تهیه، تولید و توزیع کالا، یا حتی ارائه ی خدمات مورد نیاز دیگران فعالیت می کنند. اعضای تعاونی با جمع‌آوری پول اندکی که هر عضو می‌پردازد، سرمایه ی قابل توجهی فراهم می کنند و برای تهیه ی کالا با قیمت مناسب، تولید ارزان و فروش محصولات، انجام خدمات و کسب درآمد، هم از اعضا رفع نیاز کرده هم برای آنان سود اقتصادی کسب می کنند.

در یک شرکت تعاونی مصرف، مدیر عامل زیر نظر هیأت مدیره، نیاز مندی های اعضا را از تولید کنندگان خریداری و به همان قیمت تمام شده یا سود ی اندک به اعضا می‌فروشد. با این کار، کالای مصرفی اعضا از دست اول خریداری و واسطه‌های غیر ضروری و صاحبان مشاغل کاذب حذف می شود، در نتیجه قیمت تمام شده ی کالاهای تعاونی از بازار، ارزان تر در اختیار اعضا قرار می گیرد. البته بعضی شرکت های تعاونی می توانند کالاهای خود را به غیر اعضا نیز بفروشند.

در شرکت تعاونی تولید، مدیر عامل زیر نظر هیأت مدیره، زمینه ی تولید کالا را برای اعضا که خود تولید کننده و صاحب حرفه می باشند، فراهم می کند. شرکت در تهیه ی مواد اولیه، ابزار و ماشین آلات، افزایش تولید و بالا بردن کیفیت کالا به اعضای خود کمک می کند. چنین شرکتی حتی می تواند در بازار یابی و عرضه ی محصولات تولید شده ی اعضا فعالیت نماید. نوع فعالیت هر شرکت بسته به تعریفی که در اساسنامه ی آن شرکت ارائه و تصویب شده متفاوت است. حتی در زمینه ی خرید و فروش خدمات، شرکت تعاونی تشکیل و به فعالیت مشغول می شود. این خدمات می تواند نیازمندی های شهری مانند نظافت، حمل و نقل، جابه جایی کالا، نامه رسانی، مسافرت، سفرهای زیارتی و مانند آن را در بر داشته باشد. شرکت تعاونی انواعی دارد که به آن ها اشاره خواهد شد. 

در شرکت تعاونی ممکن است اعضا دارای سرمایه و سهم یکسان نباشند. اما هرعضو بدون توجه به تعداد سهام و سهم سود ناشی از سهام خود، فقط یک رأی دارد. در واقع شرکت تعاونی نه به سرمایه، بلکه به اعضای خود متکی است.

قانون بخش تعاونی در سال ۱۳۷۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. ماده ی اول این قانون، اهداف بخش تعاونی را در نظام اقتصادی ایران بر می شمرد. بعضی از آن موارد عبارت است از:

 • جلوگیری از تبدیل شدن دولت به یک کار فرمای مطلق.

 • ایجاد اشتغال و فراهم کردن زمینه های فعالیت اقتصادی.

 • قرار دادن وسائل کار در اختیار کسانی که توان انجام کار داشته باشند.

 • پیشگیری از تمرکز ثروت و به وجود آمدن غول های اقتصادی.

 • پیشگیری از انحصار، احتکار، تورم، اضرار به غیر و ..

 • درسال های اخیر با تبیین و اجرای اصل ۴۴ قانون‌ اساسی، مبنی برخصوصی سازی بخش‌های دولتی، تعاونی‌ها مورد توجه قرار گرفتند. بخش تعاونی به عنوان مهم ترین و لایق‌ترین بخش خصوصی در این واگذاری از اهمیت به سزایی برخوردا شده و مزایای بسیاری را به خود اختصاص داد. از این دست می توان به معافیت مالیاتی برخی از انواع شرکت های تعاونی اشاره کرد.

 • شرکت تعاونی می‌تواند با حداقل ۷ نفر عضو تأسیس شود. اما هر یک از اعضا باید دارای این شرایط باشند:تابعیت ایرانی

 • نداشتن ممنوعیت قانونی و حجر

 • عضو نبودن در شرکت های تعاونی مشابه


انواع شرکت تعاونی

کلیات 

ماده ی اول - شرکت های تعاونی به لحاظ نوع فعالیت به دو دسته تقسیم می‌شوند: 

1ـ1 ـ شرکت تعاونی تولید: شرکتی است که به منظور اشتغال اعضا در امور مربوط به کشاورزی، دامداری، دامپروری، پرورش و صید ماهی، شیلات، صنعت، معدن، عمران شهری و روستایی و عشایری و مانند این ها فعالیت می‌نماید و در مجموع یک واحد تولیدی به حساب می آید.

1ـ 2ـ شرکت تعاونی توزیع: شرکتی است که در امور مربوط به تهیه و توزیع کالا، مسکن، خدمات و سایر نیازمندی های اعضا فعالیت می‌کند. آن دسته از شرکت های تعاونی که فعالیت آنان هم تولیدی و هم توزیعی باشد، شرکت تعاونی تولیدی و توزیعی نامیده می شود.

 شرکت‌های تعاونی تولیدی مانند دامداران، کشاورزان، پرورش دهندگان زنبور عسل یا صاحبان صنایع و هر گروهی دیگر که در رده ی تولیدی نام برده شده‌اند، در صورت تشکیل تعاونی برای تأمین نیازهای خود از نوع تعاونی های توزیعی (تأمین کننده ی نیاز تولید کنندگان) محسوب می‌شوند.

تبصره ـ در شرکت تعاونی، تعدد نوع و موضوع فعالیت با ارائه ی طرح پیشنهادی مجاز است. 

ماده ی دوم ـ شرکت های تعاونی به لحاظ عضویت به دو دسته تقسیم می‌شوند. 

2ـ1 ـ شرکت تعاونی عام: شرکتی است که عضویت در آن برای همه آزاد است و مؤسسین یا شرکت باید برای تأمین قسمتی از سرمایه ی اولیه و یا افزایش سرمایه، سهام آن را به عموم عرضه کند. 

2ـ2 ـ شرکت تعاونی خاص: شرکتی است که عضویت در آن فقط برای گروهی خاص از قبیل کارگران، کارمندان، کشاورزان، دانشجویان، ایثارگران، زنان، مشاغل خاص و مانند این ها آزاد است که تعاونی موظف به پذیرش متقاضیان واجد شرایط می باشد. 

تبصره ی1- در تابلوها و سربرگ های شرکت های تعاونی ذکر عنوان تعاونی ضروری است و باید به طور خوانا قید شود.

تبصره ی2- برای واحدهای صنفی شهرستان ها و برای هر واحد کارمندی و کارگری فقط یک شرکت تعاونی در هر موضوع فعالیت، تشکیل می‌شود. 

تبصره ی 3- شرکت های تعاونی با بیش از 500 عضو و اتحادیه‌هایی که تعداد اعضای تعاونی های عضو آن ها در مجموع بیش از 2000 عضو باشد، «تعاونی بزرگ» محسوب می‌شوند. 

ماده ی سوم ـ در انواع شرکت ها و اتحادیه های تعاونی تعداد اعضا در زمان ثبت و دوران فعالیت باید طبق طرح تأسیس باشد و رعایت موارد زیر الزامی است:

3ـ1 ـ حداقل تعداد اعضا در زمان ثبت و دوران فعالیت شرکت های تعاونی نباید از 7 نفر عضو کمتر باشد.

3ـ2 ـ در شرکت های تعاونی اشتغال زا که به منظور ایجاد اشتغال تولیدی یا خدماتی با استفاده از کمک های دولتی برای اعضا تشکیل می‌شوند، تعداد اعضا باید حداقل معادل 50% مشاغل دائمی طرح تعاونی باشد.

3ـ3 ـ در شرکت های تعاونی که بدون استفاده از کمک های دولتی و یا با هدف سرمایه گذاری تشکیل می شوند و حداقل 50% سرمایه گذاری طرح توسط اعضا تأمین می‌گردد، رعایت بند 3 ـ 2 الزامی نیست.

3ـ4 ـ حداکثر تعداد اعضا در تعاونی های مسکن متناسب با دانش و تجربه ی مدیران تعاونی، بنا به تشخیص ادارات کل تعاون تعیین می‌گردد.

3ـ5 ـ رعایت تبصره ی 2 ماده 2 دستورالعمل  تشکیل تعاونی ها درخصوص تعاونی های فوق الذکر الزامی نیست.

ماده ی چهارم ـ  تعیین میزان سرمایه و ارزش سهام به عهده هیأت مؤسس تعاونی است و میزان آن در اساسنامه ی مصوب ذکر می شود. بدیهی است هر تعاونی وقتی تشکیل و ثبت می شود که حداقل یک سوم سرمایه ی آن تأدیه و چنان چه به صورت نقدی و جنسی باشد تقویم و تسلیم شده باشد.

تبصره ی1- در شرکت های تعاونی سرمایه‌گذاری حداقل میزان سرمایه 000،000،000، 1ریال تعیین شده است.

تبصره ی2- اعضای تعاونی مکلفند مبلغ تعهد شده ی سهم خود را ظرف مدت مقرر در اساسنامه که نباید از دو سال بیشتر باشد تأدیه نمایند.

      (((ادامه در قسمت دوم)))
نوع مطلب : امور اداری و اجرایی حج، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
جمعه 6 مرداد 1396 07:04 ب.ظ
Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform.
I would be great if you could point me in the direction of a good platform.
جمعه 6 مرداد 1396 03:07 ب.ظ
Hi! I could have sworn I've been to this website before but after browsing through
some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm
definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking
back often!
جمعه 30 تیر 1396 09:19 ب.ظ
Ahaa, its pleasant conversation on the topic of this article here
at this web site, I have read all that, so now me also commenting here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
script>document.getElementById('mihan_page_advert').style.display='none';