تبلیغات
سید هاشم رضوی (فاران) - پاسخ و تحلیل اطلاعیه آزاد بری
 
سید هاشم رضوی (فاران)
خدایا چنان کن سرانجام کار/ تو خشنود باشی و ما رستگار
درباره وبلاگ


الحمدلله رب العالمین، الصلوة و السلام علی رسول الله و علی اله ال الله لاسیما بقیة الله

مدیر وبلاگ : سید هاشم رضوی
نویسندگان

باسمه تعالی                                                                  

                                                                                           شماره:    59112

                                                                                           تاریخ:     1394/11/09

  مدیریت محترم حج و زیارت خراسان رضوی

 سلام علیکم

بازگشت به اطلاعیه ی شماره ی  7426/ 19/ 94 ـ 1394/11/05  که با استناد نامه ی شماره ی 19778/ 500/ 94  مورخه ی 94/11/04 سازمان متبوع منتشر و ابلاغ گردیده است، به استحضار می رساند، پرداختن به مواردی از این دست، طرح جزئیات قضیه و پرداختن به سر شاخه هاست. از سویی به خوبی نا خواسته دوگانگی قانونی و اجرایی را اثبات می کند.

در این اطلاعیه که مفاد آن با بررسی و دقت تدوین شده است، تلاش بر این است که به زائران اطلاع داده شود که شرکت شمسا زیر نظر سازمان حج و زیارت، خدمات ارزشمندی را ارائه می کند که کاروان های آزاد فاقد آن خدمات می باشند. امنیت، بیمه، درمان، ارزهمراه، مدت سفر، پذیرایی، غذای بین راهی، خدمات ستادی، اتاق های دو و سه تخته، گاری دستی و ... تا توجیه نرخ هزینه ی سفر در اعزام های شرکت شمسا و بیان دلایلی جهت ارزان بودن بعضی از نرخ های آزاد بران، تفاوت هایی است که در اطلاعیه آمده است. البته ممکن است جناب عالی با ویرایش اطلاعیه و تبدیل آن به شکل موجود اقدامی کرده باشید که نسبت اصل آن، جرح و تعدیلی صورت گرفته باشد.

اما این گونه اطلاع رسانی تلویحاً به رسمیت شناختن آنان و آشکار کردن وجود اقدامی نسبتاً گسترده در کنار اقدام قانونی حج و زیارت است. مگر اینکه بگوییم مردم با توجه به عدم اطلاع از چنین خدماتی، به سمت آزاد بران گسیل شده و مثلاً 20 پرواز هفتگی مبدأ مشهد را پر کرده اند. در این صورت اگر مردم مطلع شوند، از مراجعه به آزاد بران خودداری و برای بهره مندی از سفری سرشار از خدمات تعریف شده، به سوی دفاتر زیارتی مجاز هجوم خواهند آورد.

این که چنین اطلاعیه ای منتشر و بعد هم با چاشنی و اهرم بازرسی، در دفاتر مجاز و در ابعاد یکسان در معرض دید و مطالعه ی مردم قرار گیرد، اثر باز دارنده و مطلوبی خواهد داشت؟ سایت اینترنتی حج و زیارت و شرکت شمسا و ... به خوبی اطلاع رسانی کرده است، کارگزاران در فضای مجازی آن را تکرار کرده اند، ممکن است از راه های دیگر هم اطلاع رسانی شده یا بشود، ولی مگر مردم این موارد را نمی دانند؟ مگر کار جدیدی اتفاق افتاده که امروز به فکر اطلاع رسانی افتاده ایم؟ روزی را در تاریخ اعزام زائران ایرانی به اعتاب مقدسه سراغ دارید که زائر آزاد در کنار زائران کاروان های مجاز، در اماکن زیارتی حضور نداشته باشد؟ همه ی ما خوب می دانیم که پرداختن به سر شاخه ها، راه ریشه کن کردن یک «تخلف آشکار» یا مبارزه با یک معضل اجتماعی نیست. به نظر می رسد قبل از هر چیز، توجه به برخی نکات مهم در اولویت است که شاید ابعاد قضیه را قدری روشن کند.

در متن اطلاعیه از عبارت«کاروان غیر مجاز» استفاده شده است. سؤال این است که مگر کاروان های غیر مجاز، واقعاً غیر قانونی سفر می کنند؟ گذر نامه، روادید، بلیت هواپیما و اتوبوس، اجاره ی هتل، خرید غذا و ... را از راه غیر قانونی به دست می آورند یا کاروانی که تشکیل می دهند، شکلش غیر قانونی است؟ اگر همه ی مواردی که وجود دارد قانونی باشد، به طوری که مراجع ذی صلاح حسب قوانین جاری نباید در جلو گیری از آن اقدام کنند، چگونه گروهی که با هم قصد سفر دارند غیر قانونی تلقی می شود؟ مثلاً اگر اعضای یک خانواده، یا جمعی از یک هیئت مذهبی، یا نمازگزاران یک مسجد، و گروه هایی از این دست، با هم از طریقی که گفته شد به سفر عتبات عالیات بروند، کارشان یا کاروانشان غیر قانونی است؟

در مناسبت هایی مانند محرم، اربعین، عید غدیر و ... که کاروان هایی خارج از ترکیب حج و زیارت، با عنوان هیئت و موکب خدماتی یا عزاداری و جشن سفر می کنند، می توانیم بگوییم کارشان غیر قانونی است؟ یا منظور کسانی است که از راه اعزام زائر، به کسب درآمد مبادرت می ورزند و در حقیقت رقیب بی نام و نشان شرکت شمسا و حج و زیارت تلقی می شوند؟  

ممکن است منظور از کاروان های غیر قانونی، اقدام کسانی باشد که اطلاعیه می دهند، تاریخ و خدمات رفاهی، نرخ هزینه ی سفر و شرایط نقد و اقساط و ... را منتشر کرده به جمع کردن مسافر و اعزام آن ها مبادرت می کنند. پرسش این است که این کار ها در کجا و در چه  مغازه ها و اماکن ریز و درشتی انجام می شود؟ مگر هر کار و کسبی جواز و شرایط قابل قبول اماکن نیروی انتظامی و سایر ضوابط را نمی خواهد؟ از همه مهم تر این که به راستی آیا این کار خلاف قانون است؟ پاسخ من و شما این است که بلی! این کار غیر قانونی است. اما سؤال بعدی این است که چه کسی مسئول جلوگیری از تخلف و برخورد با اقدام غیر قانونی این افراد است؟!

مورد دیگر این است که در اطلاعیه از عبارت «برخی از دفاتر» استفاده شده است. این دفاتر چه جایگاهی دارند. آیا دفاتر قانونی و و دارای مجوزند؟ آیا دفاتری هستند که دارای مجوز بند «پ» می باشند؟ آیا دفاتر دارای مجور بند«الف» و «ب» هستند؟آیا همان هایی هستند که با احتساب ملاکات امتیاز بندی از سهمیه ی عتبات حج و زیارت توسط شرکت های مرکزی استانی بهره می برند؟ یا نه دفاتری هستند که اصلاً دارای هیچ مجوزی نبوده ولی کاروان زیارتی اعزام می کنند؟

هر چه فکر می کنم این کلام هم در شأن شما نیست که بفرمایید این کاری که ما می گوییم  خلاف نیست! یا این که خلاف است ولی در حوزه ی مسئولیت ما نیست! یا بگویید خلاف است ولی ما نمی توانیم از عهده ی مقابله با آن بر آییم! ملاحظه می فرمایید که پاسخ به این پرسش ها ما را با یک واقعیتی مواجه می کند که پاسخش اطلاعیه و نصب بنر در دفاتر نیست. مگر میزان مراجعه به دفاتر چه قدر است؟ مگر کسانی که در کاروان های آزاد اعزام می شوند به دفاتر مجاز مراجعه می کنند؟ این که نوعی تناقض آشکار است!

عیب جای دیگری قوت گرفته و مثل سرطان پنجه در بدنه ی کاروان های زیارتی مجاز افکنده است. برای روشن شدن قضیه به نکات زیر در قالب 20 گزینه ی فرضی توجه فرمایید و هر یک از بندها را که خلاف قانون است جدا کنید.

 • فردی مانند یک روحانی، امام جماعت، مداح، کارمند اداره، عضو هیئت امنای مسجد، ریش سفید یک خانواده و ... در یک جایی که با مردم سر و کار دارد، موضوع اعزام گروهی به سفر زیارتی عتبات عالیات را مطرح می کند.

 • تعدادی از مردمی که با او آشنایی داشته و به او اعتماد کرده اند، برای سفر زیارتی اعلام آمادگی می کنند.

 • مثلاً 50 نفر زن و مرد یک گروه را تشکیل می دهند و پرچم یا تابلو مورد علاقه و منتسب  به گروهشان را علم می کنند.

 • همه با هم از طریق قانونی و مراجعه به دفاتر پلیس 10+ گذر نامه می گیرند.

 • این افراد از طریق سامانه ی سماح زیر نظر حج و زیارت و تصدی گری شرکت مرکزی دفاتر خدمات زیارتی استان روادید انفرادی می گیرند.

 • به یکی از آژانس های خدمات مسافرت هوایی نام و نشان دار شهر خود مراجعه می کنند و از یک روش ممکن بلیت هواپیما می خرند. مثلاً از شرکت های هواپیمایی عراقی یا از چارتر کننده هایی که پروازهای زیادی در هفته را مدیریت می کنند یا از محل صندلی های خالی مانده ی سهمیه ی شرکت شمسا با مجوز حج و زیارت استان.

 • عوارض خروج از کشور را در نزد بانک ملی ایران پرداخت می کنند.

 • همان کسی که در اولین بار طرح اعزام را مطرح کرده است، با تجربه ای که دارد بقیه را خوب راهنمایی می کند.

 • روز و ساعت مقرر در فرودگاه مبدأ حاضر شده و با ارائه ی مدارک لازم به مقصد نجف اشرف پرواز می کنند.

 • در فرودگاه مقصد مانند سایر مسافران پس از طی مراحلی از سالن فرودگاه خارج و به شهر نجف قدم می گذارند.

 • در فرودگاه با یک دستگاه اتوبوسی که آشنای چارتر کننده ی پرواز برایشان اجاره کرده است، به هتلی مثل «ام القری» منتقل شده و اسکان می یابند.

 • هزینه ی اسکان و استفاده از برنامه ی غذایی بوفه باز هتل، با تنوع غذایی و میوه و دسر جات را پرداخته و از آن بهره مند می شوند.

 • با راهنمایی کسی مثل روحانی همراه یا امام جماعت، یا مدیر ثابت هتل و ... از زیارت و اماکن زیارتی کوفه و سهله و ... حتی بیشتر از برنامه ی حج و زیارت استفاده می کنند.

 • با راهنمایی مدیر ثابت هتل، برای اعزام به کربلای معلی، با اتوبوسی که آنان را از فرودگاه به هتل آورده است اقدام می کنند.

 • در کربلا به یک هتل مثلاً مانند هتل «شرق الاوسط» مراجعه کرده، اسکان یافته و 4 شب اقامت می گزینند.

 • هزینه ی اسکان و استفاده از برنامه ی غذایی بوفه باز هتل را مانند نجف پرداخته و از آن به خوبی بهره مند می شوند.

 • با برنامه ی دلخواه خود به زیارت رفته و از حضورشان در کربلا بدون دغدغه ی خدمات رفاهی و امر و نهی مدیر راهنما استفاده می کنند و چون یکی دو گروه حج و زیارت در هتل آن ها ساکن و قابل مقایسه است، خود را موفق تر می بینند.

 • در یک روز با اتوبوسی که ذکرش گذشت، به کاظمین سفر و پس از زیارت تا پایان روز به  کربلا مراجعت می کنند.

 • در کربلا با راهنمایی راهنمایان متعدد، به زیارت اولاد مسلم، عون، حُر و ... نیز موفق می شوند.

 • روز آخر به نجف باز گشته و از فرودگاه با پروازی که قبلاً رزرو کرده بودند به مشهد بر می گردند.

   

  این یک روش است که من هرچه دقت می کنم، هیچ یک از موارد بالا را خلاف قوانین دو کشور مبدأ و مقصد و مخالف اصول قابل قبول نمی بینم. ممکن است بفرمایید این که کاروان نیست، مردم خودشان سفر می کنند. خیر این ظاهر قضیه است ولی در باطن از هر نفر مبلغی درشت می گیرند و به سرگروه و کانترهای همکار 50 هزار تومان پورسانت می دهند، از مدیر فنی حج و زیارت استفاده می کنند و ... که شما خوب می دانید فرم کار از چه قرار است.

   

  اما شکل دیگری نیز قابل تصور بلکه به وفور قابل مشاهده است که تشریح آن عبارت است از:

 • فردی در مغازه ی خود که به شغل اصلیش اشتغال دارد، برای اعزام کاروان زیارتی اعلامیه منتشر می کند. مغازه ای که کاربری تجاری دائم و فضایی بیش از 40 متر مربع و چندین امتیاز دیگر که ندارد، بیچاره به کسب و کار معمولی خود نیز مشغول است.

 • چنین فردی هیچ ارتباطی به دفاتر زیارتی مجاز و دارندگان مجوزهای سه گانه ندارد، مگر این که مسافر جمع و معرفی کند و پور سانت بگیرد.

 • شرایط سفر مانند مدت اقامت، عنوان هتل ها، حمل و نقل هوایی یا زمینی، مبلغ و شرایط تقسیط و ... را با ذکر نام مدیر کاروان اعلان می کند.

 • تعدادی مسافر را ثبت نام کرده و برای اعزام آنان از سامانه ی هوایی یا زمینی بلیت می خرد.

 • اگر زمینی سفر کند، در مرز ایران و عراق از تمام امکاناتی که ما و شما تهیه کرده ایم استفاده می کند.

 • با اتوبوس های عراقی خیلی راحت به انتقال مسافران تا مقصد نجف یا کربلا اقدام می کند.

 • در نجف یا کربلا هتل یا مسافر خانه یا حسینیه ای اجاره کرده و مسافران را اسکان می دهد.

 • برای تهیه ی غذا، به ستاد شمسا مراجعه کرده و از آشپزخانه ی مرکزی ما غذای سفارشی می خرد.

 • اگر برای اسکان یا حمل و نقل زمینی مشکلی داشته باشد، از نیروهای ستادی شمسا آشکارا یا در نهان مشورت و کمک می گیرد.

 • زیارت کربلا و کاظمین را در حد قابل قبول درک کرده و به اصطلاح سر و ته قضیه را هم می آورد.

 • در شرایطی که کاروان های حج و زیارت به دلیل امنیتی از سفر به سامرا محرومند، کاروان آزادبر با ابراز سرفرازی به سامرا سفر می کند.

 •  مدیر آزاد بر که معمولاً برای مدیران قانونی کاروان های حج و زیارت بیگانه نیست، در جای جای سفر کنار یکدیگر قرار می گیرند.

 • اطلاعات مختلف بین مدیران قانونی و آزادبران رد و بدل شده و از کم و کیف سفر یکدیگر بی خبر نمی مانند.

 • زائران آشنا و حتی غیر آشنا در هر اجتماعی، یک دیگر را در قالب کاروان مجاز و غیر مجاز ملاقات کرده و شرایط را با هم مقایسه می کنند.

 • گاهی مدیریت کاروان هایی از این دست با حضور بانوان توانمند و با تجربه نمودی معتنا به پیدا می کند.

 • در آمد و سود آزاد بران از چنین اعزام هایی به قدری است که در آمد شغل اصلی او را تحت تأثیر قرار داده لذا تغییر شغل داده به عنوان کاروان زیارتی با اسم و عنوان تبلیغات می کند.

 • در چنین اعزام هایی فراز و نشیب، خوب و بد و مشکلات مختلف، گاهی هم شرایط راضی کننده و قابل ملاحظه ای به چشم می خورد.

 

 • البته گاهی هم شنیده و با چشم بعضی از افراد دیده می شود که افراد سرشناسی که در گذشته کم و بیش سمت داشته و بازنشسته یا جا به جا شده اند، آنان که روزی در مصدر اداره ی بخش هایی از حج و زیارت یا شرکت شمسا به انجام وظیفه یا ایفای نقش مشغول بودند، اینک با شیوه های مختلف که به واکاوی بیشتر نیاز دارد، البته آزادبری که نه، ولی به زائران پراکنده ی عاشق سفرهای زیارتی خدمت می کنند!

حال باید ببینیم قانون و مصوبه ی شورای عالی اداری کشور چه راهکاری برای ساماندهی حوزه ی زیارت تبیین کرده است. بر اساس قانون نظارت و اشراف بر سفرهای زیارتی خارج از کشور(حج، عمره، عتبات عالیات عراق و سوریه) بر عهده ی سازمان حج و زیارت است. سازمان حج و زیارت هم یکی از چند معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت جمهوری اسلامی ایران است. پرسش من این است که ضمانت اجرای این قانون چیست و با کیست؟ ضمانت اجرای قانون مردم و کارگزاران زیارتی مجازند یا سازمان حج و زیارت و سایر دستگاه های دولتی، انتظامی و مراجع ذی صلاح؟

متأسفانه از مدیر راهنمای قانونی، گزینش شده، آموزش دیده، دارای تأیید و حکم حج و زیارت و عضو سامانه ی کارگزاران، در فرودگاه مبدأ توسط مأمور نیروی انتظامی، تعهد می گیرید که کاروان آزاد اعزام و با آزاد بران همکاری نکند، ولی زائران کاروان های آزاد مشاهده می کنند که «لیدر مخفی» تورشان، در سالن فرودگاه جولان می دهد و حج و زیارت و قانون را به سخره می گیرد. در این گیر و دار! شما با مدیر راهنمای مورد تأیید خودتان  رفتاری می کنید که توجیه آن با کرام الکاتبین است! مثل این است که جناب عالی برای خرید به یک فروشگاه تشریف ببرید. فردی از سوی یک مقام دولتی از شما تعهد بگیرد که مثلاً دزدی نکنید. در جواب نمی گویید آقا! به من که کاری قانونی و عادی را انجام می دهم چه کاردارید؟!

من مشغول خرید یک کالای حلال و قانونی هستم. شما اگر راست می گویید، بروید دزدان را که کم نیستند پیدا و دستگیر کنید. حال با این وصف، در حوزه ی ارزشی و دینی حج و زیارت، در فرهنگی که زیر ساختی مثل وحی دارد، زیبنده است که با آدم های خوبی که خودتان تربیت و تأیید کرده اید، چنین رفتارهایی داشته باشید؟ این از انصاف به دور نیست!

یا همین اطلاعیه ای را که در 19 بند، منهای بند 20 حذف شده، در صدد اثبات نقایص خدمات آزاد بران و حمایت از بسته ی خدماتی شرکت شمسا منتشر کرده اید و از همه مهم تر با دستور تهیه ی بنر و تهدید بازرسی، آن را مانند چوب های گذشته بر فرق کار گزاران زیان دیده کوبیده اید. این کار چه دردی را دوا می کند وقتی کسی به دفاتر زیارتی مراجعه نمی کند که اطلاعات ما و شما را دریافت کند؟ مردم دوگانگی بر خوردها را چگونه توجیه خواهند کرد، وقتی که یک دفتر زیارتی مجاز شما، از سهمیه ی شرکت شمسا برخوردار است، از هم جلسه شدن با شما مسرور است، از پذیرایی و اسکان میهمانان شناخته شده و مختلف سطح کشور در هتلش مغرور است، از پرکردن پرواز های هفتگی با همکاری همکاران پورسانت بگیرش مشعوف است و ... ، نامه ها و بخشنامه ها و اطلاعیه ها را یکی بعد از دیگری ببیند و هیچ تغییری در روند آزاد بری و آزاد بران کذایی مشاهده نکند چه موضعی خواهد گرفت؟ در مورد مدیریت شما و سایر مسئولین چه قضاوتی خواهد داشت؟ آن وقت شما را به حضرت عباس قسم! آیا دم خروس را ببینیم یا قسم حضرت عباس را باور کنیم؟

یک کلام به صد کلام، اگر کاری غیر قانونی و تخلف است، جلو قانون شکنان و متخلفین را بگیرید و این قدر سر همکاران قانونی خود داد و فریاد بلند نکنید. اگر کارشان قانونی و دارای روال عادی و شهر وندی است، پس ادعای غیر قانونی بودن چه جایگاهی دارد؟ یا اگر واقعاً کاسه ای زیر نیمکاسه است که کارگزاران خبر ندارند، یک جلسه ی محرمانه بگذارید، ارتباط با بیرون را قطع کنید و مسئله را برای  دوستان خود روشن کنید که همه با هم، یا آزاد بری کنیم یا آزاد بری را ریشه کن کنیم.

اما به نظر می رسد که باید کار عتبات عالیات عراق را از انحصار شرکت شمسا خارج کنید، انحصار همه جا بد است، برای اشکالاتی که مطرح می شود راهکار وجود دارد، کارشناسانی مثل شما با آن ها بیگانه نیستند، بیایید کار را به گونه ای توسعه دهید که مردم مؤمن بهره ببرند، کارگزاران زیر نظر شما خدمت کنند و افتخار خدمتگزاری خود را در اثر ورشکستگی مالی از دست ندهند و آزاد بری را در ماهیتش چنان بی آبرو کنید که کسی تمایل روی کردن به آن را نداشته باشد. با اطلاعیه که کار درست نمی شود، فقط آبروی خودمان را خدشه دار می کنیم.

اگر نظر این جانب در تشکیل و توسعه ی شرکت تعاونی همیاران زیارت شنیده می شد، زمینه برای این کار به خوبی فراهم بود. اما افسوس که شما فقط به نظرات افراد بسیار معدودی توجه کرده و آن هم می دانیم که در تصمیم گیری انفرادی شما زیاد تأثیر ندارد. آن چند نفر فقط بد نامی می کشند.

راه دیگر این است که دست کم مانند سفر زیارتی سوریه در گذشته، توسط شرکت مرکزی، کار زیارت اعتاب مقدسه تمشیت و راهبری شود که ما و شما این قدر در مقابل هم قرار نگیریم. ضمناً بسیار خوشحال خواهم شد که متن نامه را برای سازمان متبوع ارسال فرمایید تا نظرات مختلف را ملاحظه فرموده بدانند شما هم با ما همفکرید و برای حوزه ی زیارت که عمر خود را فدای آن کردید، دل می سوزانید.  

                           اِنْ اُرِیدُ اِلَّا الْاِصْلاَحَ

                                      مَا اسْتَطَعْتُ وَ مَا تَوْفِیقِی اِلَّا بِاللّهِ

                                                   عَلَیْهِ تَوَكَّلْتُ وَاِلَیْهِ اُنِیبُ (هود88)

                                                                                           سید هاشم رضوی  

نوع مطلب : امور اداری و اجرایی حج، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:59 ق.ظ

Wonderful material. Many thanks.
buy pfizer viagra online online generic viagra pharmacy buy generic viagra paypal viagra for sale buy viagra from canada where to buy viagra on line buy cheap viagra online usa natural viagra buy herbal viagra how to buy viagra online uk
شنبه 18 فروردین 1397 02:15 ق.ظ

Kudos! I value this!
cialis 30 day trial coupon online prescriptions cialis cialis super acti cialis preise schweiz tadalafil generic tadalafilo cialis tablets tadalafil tablets acheter du cialis a geneve acheter cialis meilleur pri
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:18 ب.ظ
This info is worth everyone's attention. When can I find out more?
دوشنبه 9 مرداد 1396 02:37 ب.ظ
Hello there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting
a new project in a community in the same niche.

Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job!
یکشنبه 8 مرداد 1396 10:17 ب.ظ
You need to be a part of a contest for one of the highest quality
blogs on the internet. I'm going to recommend this website!
جمعه 6 مرداد 1396 10:13 ب.ظ
Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website,
how could i subscribe for a blog site? The account
aided me a acceptable deal. I had been tiny bit
acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
جمعه 6 مرداد 1396 08:16 ب.ظ
Hi my loved one! I wish to say that this article is awesome,
great written and include approximately all important infos.
I would like to look more posts like this .
جمعه 6 مرداد 1396 08:00 ق.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I've really enjoyed browsing your blog
posts. In any case I'll be subscribing to your rss feed and I hope
you write again very soon!
شنبه 31 تیر 1396 06:48 ب.ظ
We're a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
Your website offered us with useful information to work on. You have
done a formidable job and our entire community will likely be
grateful to you.
شنبه 31 تیر 1396 01:37 ب.ظ
For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very rapidly it will be well-known, due to its quality contents.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
script>document.getElementById('mihan_page_advert').style.display='none';