تبلیغات
سید هاشم رضوی (فاران) - دیدار با خورشید (1)
 
سید هاشم رضوی (فاران)
خدایا چنان کن سرانجام کار/ تو خشنود باشی و ما رستگار
درباره وبلاگ


الحمدلله رب العالمین، الصلوة و السلام علی رسول الله و علی اله ال الله لاسیما بقیة الله

مدیر وبلاگ : سید هاشم رضوی
نویسندگان

        دیدار با خورشید        

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

                            (قسمت اول)


مقاله ای پیرامون معنا و مفهوم زیارت در اندیشه ی اسلام ناب محمدی(ص)

وقتی قصد زیارت می کنی، به خود بیا، نگاهی به اطرافت بیفکن، خودت را مرتب کن و با تمام توانت آماده شو که هنگامه‌ی دیدار است. وقت درک حضور و همه چیز از قبل مهیاست. وقت ملاقات فرا رسیده:«میقات»، وعده گاه معین است:«میعاد».

تو با بزرگی از بزرگان آسمان ولایت، با بنده‌ای از بزرگترین بندگان ممتاز خدا، بنده‌ای برگزیده، پاک، پاک اندیش، پاک سرشت، تقوا پیشه، زاهد و بلکه با مصداق کامل همه‌ی این صفات؛ یعنی مقام عصمت، آری با«معصوم»دیدارخواهی کرد. دیداری به عظمت خدا،دیداری به بزرگی پیامبر اعظم. دیداری فرا تر از همه‌ی خلق. دیداری که گستره‌اش تمام ابعاد وجودت را فرا خواهد گرفت.

به حرم می روی، درحریمی، در بارگاه، که او بار عام داده است. و چون هستی، او خواسته است که باشی، بیایی. و تو البته که بی اجازه نرفته‌ای، اذن دخول خوانده ای،"1"یعنی اجازه خواستی و مرادت رخصتت داده، این است که در بارگاه باریافتی و در حضوری.

زیارت تحقق یافته, دیدار حاصل است و تو خوب می دانی که این توفیق، دیدار چشم و خال و ابرو، و زیارتی رو در رو نیست. بلکه «رابطه»ای است قلبی با عقیده‌ای که خاستگاهش دل است. و تو در این دیدار و با این چشم بینا، سنگ و چوب، در ودیوار، آینه و شمعدان و چلچراغ،  صحن و سراوگنبدوگلدسته، ضریح و طلا و نقره و گل و گلدان، وهرچه را که با این حواس پنجگانه بشود درک کرد، نمی بینی. تو امام را می بینی و از رایحه‌ی جان فزای ولایتش، جانت را صفامی دهی. قدرش را می شناسی،  حقش را ادا می کنی،  ودر گستره‌ی ولایتش به عضویت درمی آیی. «ولی»می شوی که او«ولی الله» است"2" و این، همان زیارتی است که پاسخ دارد. درهنگامه‌ی بی کسی ودرماندگیت پاسخت را به شیرینی خواهند داد."3"این یعنی شناخت، معرفت و عرفان. وتو یعنی صاحب این نشان، آشنا، بامعرفت و عارف.

اما به هوش که این ارتباط و رابطه‌ی ولایی را «فاصله» از بین نبرد! فاصله‌ی بین زائر و مزور، بین تو و امام، و باز می دانی که این فاصله از جنس همان رابطه است. فاصله‌ی دو نقطه نیست، فاصله‌ی دو جسم نیست، فاصله‌ی دو روح است. فاصله‌ی دو منش است، دو شیوه و دو روش است، دو فکر و فرهنگ وعقیده است، دو عقیده‌ای که دو گونه عمل را در پی دارد و تو یعنی زائر با زیارتی که می کنی، عقیده‌ات را با«میزان»عقیده‌ی امام محک می زنی، می سنجی که ازجایگاه عقیده و عمل او چه قدر دور مانده‌ای! ثواب زیارتت و هنر و هنرمندیت دراین است که تا می توانی این فاصله را بشناسی. بکوشی تا با رفتاری که در کلاس امامتش آموخته‌ای، فاصله‌ات را کمترکنی.  

تو نمی توانی از امامت دور باشی، فاصله‌ی بین امام و مأموم، بین راهبر و راهرو، حدی دارد. از آن حد که بگذرد، دیگر تو راهرو راه رهبرت نیستی. او به راهش می رود و مأمومش را به منزل می رساند ولی تو یا باز مانده‌ای یا به بیراهه در افتاده‌ای. پس باید بکوشی که کمترین فاصله را داشته باشی. باید از نگاه به او غافل نباشی! باید دائم چشمت به بیرق هدایش باشد.   

آری! بخواهی، فاصله را کم می کنی، تا صف اول می روی، ولی بدان که این فاصله صفر نمی شود، زیرا امام امام است و معصوم، و تو شیعه ای و مأموم. و می دانی که نور مطلق، پرتو نور عصمتش را فقط بر ستارگانی معدود تابانیده است. ذات هستی بخش ردای مصونیت از گناه و خطا و فراموشی را فقط زیبنده‌ی قامت چهارده وجود اقدس آفریده است. و نه تو را، که هیچکس را یارای رسیدن به آن مقام نیست.

با این حال تو نا امید نیستی، می توانی با کمترین فاصله پیرو آنان باشی. رهروآنان باشی. سلمان باشی. سلمان شوی. شیعه و پیرو باشی. تا نشان و نشانه‌ات دهند که دیگر فارسی نباشی. محمدی باشی چراکه تو در کمترین فاصله‌ها نور می گیری."4"

می توانی سرباز باشی، سردار باشی، سقاء باشی، مثل امیرت که گفتی «فنعم الامیر»، تو نیز سهمیه‌ی آبت را به کودکان تشنه نثار کنی و چون چنین معرفتت اوج می گیرد، عباس باشی که بشنوی: بنفسی انت یا اخی... "5" آنقدر به خوبی مقام یابی که از زبان مقام ولائی، به زینت سجده دعایت کند که رحم الله عمی العباس."6"

به جد نمی توانی امام باشی! نمی توانی به آن مقام برسی، ولی می توانی در وادی بلا و صبر، در میدان طاعت و رسالت، و در حوزه ی دریافت نور ولایت، چنان اوج گیری و برقله‌ی رفیع عظمت چنان ایفای نقش کنی که بعد از «واقعه»،تو باشی و نهضت، تا آنجاکه چشم و گوش هستی را به تعجب پر کنی که و ما رأیت الا جمیلا."7"

وخلاصه؛ شناخت و شعور ودانش اشک وعشق و منش، چنانت بار آورد که تنور آتش، همانقدر برایت عادی شود که بوستان برای دوستان. طوری پیش روی که با بصیرت، تدبیر، تدبر، معرفت وعرفان چنان عروج کنی که خورشید ثامن، خوشنود، راضی و رضا، همی گوید: زیارت توأم با معرفت منزلتم همان و ضمانت پیروزی و شفاعت محشرت با من"8". وبا این وصف تو آنقدر نزدیک شده‌ای که او خود ضامن نجات و شافع قیام قیامتت می شود.

تو خود مثل ستاره‌ای، از خود نور نداری، برای نورانی شدن باید به خورشید رو کنی، در مسیر تابشش قرار گیری، از خورشید نهراسی، روی بر نتابی، احساس نیاز کنی و خود را در برابر تابش نورانیتش قرار دهی، آنگاه روشن می شوی، نورانی می شوی، حتی نور افشانی می کنی، نوری که خودت را روشن می بینی و بهره مند می شوی و هم دیگران را روشنی می بخشی و بهره می رسانی. هرچه نزدیکتر نورانی تر، گرم تر و صمیمی تر

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پی نوشتها

1ـ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَدْخُلُوا بُیُوتَ النَّبِیِّ إِلَّا أَن یُؤْذَنَ لَكُمْ... ـ ای ایمان آورندگان به خانه های پیامبر وارد نشوید مگر ا ینکه به شما اجازه داده شود.(احزاب/53)

2ـ إِنَّمَا وَلِیُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ ـ همانا ولی و سرپرست شما خدا و رسولش و کسانی است که نماز را به پا داشته زکات می پردازند در حالی که آنان  رکوع کننده اند.(مائده/55)

3ـ قال الرضا علیه السلام:من زارنى على بعد دارى اتیته یوم القیامة فى ثلاث مواطن حتى اخلصه من اهوالها. اذا تطایرت الكتب یمینا و شمالا، عند الصراط و عندالمیزان ـ هركس مرا در این فاصله ی  دورى كه دارم زیارت كند روز قیامت درسه جایگاه به یاریش مى شتابم و او را از نگرانی و ترس آنها آسوده مى كنم :هنگامى كه نامه ی اعمال به دست راست یا چپ تحویل داده مى شود، هنگام عبور از صراط و هنگام سنجش اعمال. (عیون اخبار الرضا، ج2ص 255).

4ـ در امالی شیخ طوسی روایایی است که دریک گفتگو امام صادق(ع)در پاسخ به راوی می فرمایند: لَا تَقُلْ سَلْمَانَ الْفَارِسِیَّ وَ لَکِنْ قُلْ سَلْمَانَ الْمُحَمَّدِیَّ...ـ نگوسلمان فارسی بلکه بگو سلمان محمدی...

5ـ امام حسین(ع)در روزتاسوعا به برادربا وفایش فرمان می دهد که به سوی دشمن برود و کسب اطلاع کند؛می فرماید:إرکـَب بـِـنفسی أنت تَلقاهُم وَ اسئَلهُم عمّا جائهُم... ـ جانم به قربانت! سوار براسب شو و نزد دشمن برو و از آنها بپرس برای چه به اینجا آمده اند.

6ـ امام سجاد(ع) درمعرفی سیمای درخشان عباس بن علی فرموده است:رحم الله عمی العباس فلقد آثر و ابلی و فدا اخاه بنفسه حتی قطعت یداه فابدله الله عزوجل بهما جناحین یطیربهما مع الملائكه فی الجنه كما جعل جعفربن ابی طالب. ـ خدای رحمت کند عمویم عباس را که به راستی او درکمال ازخودگذشتگی و ایثارجانش را فدای برادرکرد تا اینکه دو دستش قطع شد ولی خدای بزرگ مانند جعفرطیار به او دو بال عنایت فرمود تا همراه فرشتگان در بهشت پرواز نماید.

7ـ حضرت زینب(س) درپاسخ به زخم زبان ابن زیاد که گفت:«كیف رأیت صنع الله باخیك واهل بیتك؛ كارخدا را با برادر و خانواده‏ات چگونه یافتى؟» فرمود:«ما رأیت الا جمیلا؛ هیچ ندیدم مگر زیبایى.».

8ـ امام رضا(ع) فرمودند:ما زارَنی أحَدٌ مِن أَولیائی عارِفاً بِحَقّی إلّا شُفِّعتُ فِیهِ یَومَ الْقیامَةِ ـ فردی ازدوستانم مرا با شناخت حقّم زیارت نمى‏كند مگر این كه او را در روز قیامت شفاعت خواهم کرد. (وسائل الشیعة ج 13ص552)نوع مطلب : زیارت، 
برچسب ها : دیدار با خورشید،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 28 شهریور 1396 12:33 ق.ظ
Hi to every one, for the reason that I am really
eager of reading this weblog's post to be updated daily.
It contains fastidious stuff.
دوشنبه 13 شهریور 1396 04:16 ب.ظ
Greetings! I've been reading your blog for a while now and
finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx!
Just wanted to mention keep up the good job!
یکشنبه 8 مرداد 1396 10:35 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting
my own weblog and was curious what all is needed to get set up?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

I'm not very web savvy so I'm not 100% sure. Any
tips or advice would be greatly appreciated.
Many thanks
جمعه 6 مرداد 1396 10:14 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement
account it. Look advanced to more added agreeable
from you! However, how could we communicate?
جمعه 6 مرداد 1396 06:02 ب.ظ
Right here is the perfect blog for everyone who hopes to understand this topic.
You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that
I actually will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic
which has been written about for a long time.
Great stuff, just excellent!
شنبه 3 تیر 1396 04:48 ب.ظ
I am very happy to read this. This is the type of manual that needs to
be given and not the accidental misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this greatest doc.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
script>document.getElementById('mihan_page_advert').style.display='none';